Sezóna 2013

Do léta daleko, sněhu poskromnu, ideální čas si připomenout vůni oceánu, chuť zeleného vína a krásy dálav s koloniální historií. Následující řádky popisují, co vše je možné prožít v rámci letní dovolené mimo all inclusive resorty. Článek mapuje letní sezónu okolí portugalské pláže Guincho.

Ta začala netradičně brzy, již v polovině května, půldenním výletem v Multivanu po národním parku Serra de Sintra. V rámci programu se skupinka seznámila s krásami královské vesničky Sintra, kde navštívili letní sídlo portugalské šlechty zapsané na seznam UNESCO Palácio Nacional de Sintra a zašli si na typický portugalský oběd. V rámci návštěvy přírodního parku zavítali na nejvyšší bod oblasti s rozhledem na oceán, jižní břeh řeky Tejo a samotný Lisabon. Nechyběla návštěva nejzápadnějšího výběžku kontinentální Evropy, skalnatého mysu Cabo da Roca, tisíckrát opěvované pláže Guincho a žádaného letoviska portugalské riviéry s historií provinční rybářské vesnice, městečka Cascais.

Koncem června na Guincho zavítala skupina, která musela zůstat v absolutním utajení - padesát krasavic ve věku 15 až 18 let, čili Ondrášek, dětský pěvecký sbor z Nového Jičína. Kočky pobývaly v kempu nad pláží a aby nebudily pozornost zdejších surfařů, měly dost našlapaný program: navštívily magickou Sintru, Cabo da Roca a po koncertě v křížových chodbách kláštera Jeronýmů jsme společně zavítali do proslulé pekárny vynikajících koláčku Pasteis de Nata, lisabonského Oceanária a v pekelném vedru prošli památky centra hlavního města Portugalska.

V červenci a srpnu se do popředí zájmu návštěvníků jediné evropské destinace se 300 slunečnými dny v roce vyšvihly lekce surfingu a kitesurfingu. Instruktoři plesali, protože letos se do kite kurzů a surfových lekcí přihlásilo enormní množství holek. Dost oblíbené byly taky výlety na kajacích. Pádlovačka podél přímořské promenády, majáků a atlantských útesů totiž poskytuje jiný úhel pohledu na dovolenkovou destinaci evropské smetánky a odhalí nejedno tajné zákoutí portugalské riviéry. Milovníci zeleně a mořských dálav pak razili na výlety po národním parku kolmo, ti línější na čtyřkolkách. Neděle pravidelně patřily celodenním výletům do Lisabonu.

Začátek září se nesl v duchu návštěv z Nového Jičína čili poznávání okolí pláže Guincho a, řekněme, portugalského folklóru za konzumace nekvalitních českých lihovin. Poslední cestovatelé, jež letos dojeli poznávat kouzlo oceánu, byla skupinka seniorů. Pozor, žádné igelitky, slevy v supermarketech a bílé ponožky v sandálech, ale kultivovaná turistika, v jejímž rámci tato milá návštěva poznala kontrasty hlavního města nejzápadnější evropské země, putovní místo katolíků Fátimu, sídlo templářských rytířů Tomar, středověké městečko Óbidos, surfařskou Meccu Nazaré a luxus portugalské riviéry kolem ústí řeky Tejo. Navrch ještě milovníci koupání v oceánu měli to štěstí si zaplavat se skupinkou delfínů, která se jednoho pozdně zářijového rána mihla kolem hotelové pláže.

Léto bylo prostě boží! Závěrem bych ráda poděkovala všem, kteří se na tomto letním příběhu podíleli a k oceánu pozvala ostatní, kteří o této destinaci sní a rádi by její podmanivé kouzlo poznali na vlastní kůži...

Kontakt

Máte dotaz?
Neváhejte nás kontakotvat
info[zavinac]activeportugal[tecka]cz